I MMPM (’09) Warszawa

W dniach 19 – 20 września zostały rozegrane I Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Weteranów. Było to niezwykłe wydarzenie łączące zawody rangi Mistrzostw Polski z imprezą towarzyską pełną wspomnień i radosnych spotkań po latach.

Na torach łuczniczych RKS Marymont w Warszawie gościliśmy 81. zawodników w trzech kategoriach wiekowych: 40+, 50+ i 60+. Zawodnicy z Polski, Ukrainy, Mongolii, Niemiec i Szwecji walczyli w konkurencjach łuków olimpijskich i bloczkowych.

W zawodach wystartowali łucznicy amatorzy, byli zawodnicy i zawodniczki oraz czynnie uprawiający łucznictwo sportowcy a wśród nich gwiazdy sportu sprzed lat. W rywalizacji w kategorii 60+ udział wzięła Jadwiga Wilejto – wielokrotna medalistka Mistrzostw Świata i Europy, Mistrzyni Polski, olimpijka z Monachium, Montrealu i Moskwy. Gościliśmy Panią Bronisławę Król znakomitą łuczniczkę z lat 60-tych oraz Jolantę Brzezińską wielokrotną reprezentantkę Polski na Mistrzostwach Europy w latach siedemdziesiątych. Podziwialiśmy wspaniałą formę Pana Tomasza Leżańskiego uczestnika Igrzysk Olimpijskich w Monachium w 1972 roku, medalistę Igrzysk Paraolimpijskich – nadal czynnie strzelającego zawodnika.

Wystartowali również: dwukrotna złota medalistka Mistrzostw Świata Niepełnosprawnych, paraolimpijczycy – Alicja i Ryszard Bukańscy, Ryszard Olejnik – wielokrotny paraolimpijczyk, złoty medalista Igrzysk Paraolimpijskich w Atlancie, Jan Popowicz – olimpijczyk z Montrealu, Sławomir Napłoszek – olimpijczyk z Barcelony, wielokrotny Mistrz Polski i rekordzista. Odwiedził nas i wystartował Konstantyi Skholnyi z Ukrainy – olimpijczyk z Igrzysk w Seulu. Szczególnie należy podkreślić uczestnictwo w kategorii wiekowej 60+ znakomitych łuczników, tych, którzy tworzyli historię łucznictwa i dziś pięknie o niej świadczyli podejmując jeszcze raz rywalizację sportową. Z podziwem patrzyliśmy na zmagania wspomnianych już wcześniej Pani Król i Pani Wilejto, na start Pana Romana Bulika, Pana Spirydowicza, Pana Kazimierowicza oraz Pana Iliyashenko z Ukrainy.

Najbardziej budującym faktem było jednak uczestnictwo ogromnej rzeszy łuczników amatorów, pasjonatów tej dyscypliny. Wszyscy uczestnicy swoim zaangażowaniem i sportową postawą stworzyli niezwykłą atmosferę tego wydarzenia. Niektórzy wystartowali w strojach sportowych z dawnych lat lub zaprezentowali swój prawie już zabytkowy sprzęt łuczniczy. Wieczorem nadszedł czas na rozmowy i towarzyskie spotkania. Biesiada Łucznicza, na której stawiła się ponad setka gości, upłynęła w atmosferze wspomnień i dobrej zabawy przy jedzeniu i muzyce.

Wysoki poziom organizacyjny imprezy został osiągnięty dzięki zaangażowaniu i ogromnej pracy wykonanej przez zawodników sekcji łuczniczej RKS Marymont przy wsparciu Dyrekcji Klubu. Szczęśliwie, w ten wrześniowy weekend sprzyjała nam wszystkim – zawodnikom i organizatorom, piękna pogoda ostatnich dni lata.

Jesteśmy niezwykle wdzięczni naszym sponsorom dzięki którym pozyskaliśmy środki finansowe na realizację tego przedsięwzięcia. Dziękujemy Fundacji Rozwoju Kultury Fizycznej, firmie Hobas, Spółce Akcyjnej PBG z Wysogotowa koło Poznania, Fabryce Kotłów RAFAKO S.A. oraz warszawskiej firmie Marlew.

Gratulujemy wszystkim zawodnikom sportowej postawy i dziękujemy za udział w zawodach!

Protokół i wyniki – PDF

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *